You are currently viewing Jak i kiedy najlepiej przeprowadzić konserwację samochodu?

Jak i kiedy najlepiej przeprowadzić konserwację samochodu?

Gdy wszystko zaczyna wskazywać na to, że już dawno pożegnaliśmy zimę, a temperatury na zewnątrz zaczynają osiągać przyjemny poziom, powoli zaczynamy myśleć o odpowiednim zabezpieczeniu naszych samochodów na sezon letni. Kiedy jednak najlepiej się na to zdecydować oraz jakich środków użyć? Niektórzy umawiają wizyty w profesjonalnych salonach, jak tylko ich termometry zaczną wskazywać temperaturę na plusie. Tymczasem warto z tym poczekać do przełomu wiosny oraz lata i dopiero wtedy przeprowadzić gruntowne sprzątanie, nałożyć na karoserię odpowiednie kosmetyki do auta i przygotować pojazd do wystawienia na działanie skwaru. O ile bowiem zabezpieczyliśmy we właściwy sposób swój samochód przed okresem zimowym, o tyle nie powinniśmy się w ogóle martwić, że stanie mu się coś złego podczas wiosny. Pamiętać też należy o tym, że w marcu czy kwietniu pogoda może ulegać gwałtownym zmianom, toteż naprawdę o wiele lepiej poczekać na cieplejsze miesiące i dopiero wtedy zabrać się za konserwację lakieru, przed którym trudne zmagania z wysokimi temperaturami oraz działaniem promieniowania UV.

Czy faktycznie latem trzeba szczególnie dbać o auto?

Wielu kierowców z naprawdę dużą powagą podchodzi do odpowiedniego przygotowania swoich samochodów na okres jesienno-zimowy, całkowicie lekceważąc sprawę zabezpieczenia karoserii, szyb oraz felg przed latem. Tymczasem pod wpływem działania bardzo wysokich temperatur karoseria samochodu zwiększa w niewielkim stopniu swoją objętość, co bezpośrednio wpływa także na kondycję pokrywającego ją lakieru. Dlatego właśnie odpowiednie zabezpieczenie pojazdu zanim nadejdzie lato jest równie ważne, co robienie tego przed nastaniem zimy. Konserwacja lakieru samochodowego to wieloetapowy proces wymagający zastosowania nie tylko właściwych środków, ale też odpowiedniego przygotowania auta. Na temat tego, jak skutecznie przeprowadzić renowację całego pojazdu, pisaliśmy już wcześniej, dlatego w tym wpisie skupimy się wyłącznie na tym, jakich kosmetyków używać latem i czy różnią się one jakkolwiek od tych do stosowania zimą.

Kosmetyki do samochodu na lato – co wybrać?

Zarówno zimą, jak i latem kluczową rolę odgrywa wosk, który pielęgnuje, odżywia oraz – przede wszystkim – zabezpiecza lakier samochodowy przed szkodliwymi czynnikami takimi jak promieniowanie słoneczne. Podczas letnich upałów karoseria naszych pojazdów w szczególny sposób narażona jest na destrukcyjne działanie promieni UV, które z jednej strony wypławiają na kolor lakieru, z drugiej natomiast – prowadzą do jego drobnych uszkodzeń będących na dłuższą metę bardzo niebezpiecznymi. Aby więc zachować karoserię w dobrej kondycji przez cały rok, należy stosować odpowiednio dobrane kosmetyki do samochodu. W przypadku wosku do wyboru mamy preparaty trzech rodzajów. Dla uzyskania szybkiego, ale jednocześnie krótkotrwałego efektu, wystarczy nam spray. Nieco lepszym wyborem będzie z kolei zastosowanie syntetycznego wosku, jednak naprawdę dobre rezultaty uzyskać można, stosując wyłącznie wosk z carnaubą.

Dodaj komentarz