You are currently viewing Jak dobierać pasty polerskie do lakieru samochodowego?

Jak dobierać pasty polerskie do lakieru samochodowego?

Dbanie o własny samochód to nie tylko regularne – odbywające się zazwyczaj przynajmniej raz do roku – przeglądy techniczne, ale także odpowiednia pielęgnacja zarówno karoserii, jak i wnętrza auta. Od tego, jakim zabiegom będziemy poddawać nasz pojazd, zależy bowiem nasz codzienny komfort jazdy oraz żywotność samochodu. Żeby więc ustrzec się jak najdłużej przed koniecznością naprawy lakieru czy też wymiany lub gruntownego czyszczenia tapicerki, należy zaopatrzyć się w odpowiednie środki czyszczące i pielęgnujące. Jeśli chodzi o wierzchnią warstwę naszego auta, poza regularnym myciem doskonale sprawdzą się pasty polerskie do lakieru samochodowego. Nakładając je w odpowiedni sposób, zapewniamy karoserii właściwą ochronę przed czynnikami atmosferycznymi i zabezpieczamy ją na długie lata. W celu uzupełnienia wiedzy na temat samodzielnego mycia i pielęgnowania pojazdu odsyłamy do naszych poprzednich wpisów – w tym chcieliśmy się skupić wyłącznie na rodzajach pasty polerskiej.

Samodzielny wybór odpowiedniej pasty do lakieru samochodowego

Rzecz jasna, każdy kierowca może odprowadzić samochód do warsztatu, gdzie w krótkim czasie profesjonaliści przeprowadzą fachową renowację wszystkich elementów karoserii, doprowadzając lakier do wysokiego połysku. Warto jednak niekiedy zająć się tym samodzielnie – nakładanie pasty do lakieru samochodowego oraz sam proces polerowania wcale nie są takie trudne. Wbrew pozorom wystarczy dysponować jedynie odpowiednim sprzętem oraz podstawową wiedzą, którą każdy z łatwością znajdzie na naszym blogu. W zależności jednak od stanu lakieru naszego samochodu trzeba wiedzieć, jakiej pasty użyć, żeby osiągnąć oczekiwany rezultat. Zasadniczo możemy je podzielić pod względem grubości ziaren na tak zwane grube ścierniwo, pasty o umiarkowanej ziarnistości oraz drobne pasty – każda z nich przeznaczona jest do zupełnie innych zadań i przynosi nieco inne efekty.

Jak działają poszczególne pasty polerskie do lakieru samochodowego?

Zacznijmy od tego, do czego przeznaczona jest pasta polerska do lakieru samochodowego posiadająca najgrubsze ziarno. Otóż taki produkt pomoże nam skutecznie pozbyć się wszystkich głębszych zarysowań w lakierze, jednak pamiętać należy wówczas o tym, że wymagać też będzie późniejszego zastosowania odpowiednio dobranej polerki. Po jej nałożeniu cała karoseria zostanie bowiem zmatowiona i pozostaną na niej drobne ryski o kolistym kształcie. Jeśli więc stan lakieru nie jest zbyt krytyczny i wymaga tylko odświeżenia oraz pozbycia się drobniejszych rys, w zupełności wystarczy uniwersalna pasta o średniej granulacji, którą również dobrze jest uzupełnić polerką. Drobne ścierniwo posłuży nam natomiast do wykończenia auta – pod wpływem jego działania uzyskamy tak zwany efekt lustra, który jest obiektem pożądania wielu kierowców. Jak zatem widać, dbanie o lakier samochodowy przebiegać może etapowo, jeśli więc chcemy uniknąć konieczności gruntownej renowacji karoserii, warto odświeżać ją raz na jakiś czas.

Dodaj komentarz