You are currently viewing Felgi. Jak o nie dbać ?

Felgi. Jak o nie dbać ?

Felgi nie tylko poprawiają wygląd samochodu. Przede wszystkim wspomagają chłodzenie układu hamulcowego, a także korzystnie wpływają na dynamikę jazdy. Aby zapobiec osadzaniu się na felgach pyłu hamulcowego i na dłużej zachować ich wizualne właściwości, warto regularnie dbać o te elementy.

Felgi są elementem naszego pojazdu, który ulega zabrudzeniu najszybciej. Narażone są one na wiele nieczystości, takich jak: sól drogowa, piasek, pył z klocków hamulcowych, smoła czy sadza. Takie nieczystości bywają naprawdę uciążliwe. Niestety długotrwałe zaniedbania często kończą się koniecznością renowacji, a nawet wymiany felg na nowe.

Nie tylko warunki atmosferyczne i związane z nimi czynniki wpływają niekorzystnie na nasze felgi. Uważajmy także na środki chemiczne stosowane w automatycznych myjniach samochodowych. Środki czyszczące na bazie kwasów mogą trwale uszkodzić alufelgi. – Przed rozpoczęciem mycia należy pamiętać, aby felgi były wystudzone, gdyż rozgrzane mogą ulec deformacji. W ten sposób unikniemy także zniszczenia przezroczystej powłoki na felgach. Dodatkowo odparowujące środki chemiczne mogą pozostawiać plamy – mówi Mariusz Melka, pełnomocnik zarządu ds. jakości z Organiki S.A.

Sposobem na zabezpieczenie felg i tym samym uniknięcie niepotrzebnych kosztów jest pokrycie ich woskiem. Nowe felgi są bardzo podatne na zabrudzenia i uszkodzenia. Jeśli zaniedbamy je od samego początku, nawarstwiający się brud wgryzie się w nie i spowoduje trudne do usunięcia zanieczyszczenia. Proces woskowania należy przeprowadzić jeszcze przed zamontowaniem nowych felg w samochodzie. Dzięki temu skutecznie zapobiegniemy osadzaniu się kurzu i brudu i ułatwimy mycie felg w przyszłości. Woskowanie warto wykonywać okresowo, np. raz na 2 miesiące, wcześniej dokładnie myjąc i osuszając alufelgi. Konserwowanie bardzo korzystnie wpłynie także na efekt wizualny.

Kolejnym sposobem na to, aby w porę zapobiec uszkodzeniom felgi jest mycie ich odpowiednimi środkami, a także używanie gąbek i miękkich ściereczek. Dzięki temu unikniemy porysowania lakieru, a co za tym idzie dalszych uszkodzeń. Należy zachować szczególną ostrożność podczas mycia, jeśli na felgach widnieją już ogniska zapalne korozji.

Zwróćmy szczególną uwagę na pielęgnację felg w okresie zimowym. Środki stosowane do posypywania dróg bywają często bardzo silne i agresywne, co również wpływa bardzo niekorzystnie na nasze felgi.

Regularne mycie jest podstawą pielęgnacji felg. Aby maksymalnie wydłużyć okres ich eksploatacji warto sięgać po preparaty dedykowane. Przed ich użyciem należy spłukać brud z felg strumieniem wody, co pozwoli nam uniknąć zarysowań piaskiem i innymi zanieczyszczeniami. Następnie nałożyć preparat i odczekać odpowiedni czas. Miękką gąbką usunąć zanieczyszczenia i wypłukać felgi wodą. Dodatkowo można wypolerować je suchą ściereczką, a także nałożyć wosk. Mimo ogólnych zasad należy pamiętać, aby produkty stosować zgodnie z zaleceniami widocznymi na etykiecie.

Zobacz New Wheel Extreme od Normfest https://www.normfest-shop.pl/cms/wm?catId=813338&groupId=6273&prodId=2897-338-400

Artykuł pochodzi ze strony: https://www.motofakty.pl/artykul/felgi-jak-o-nie-umiejetnie-zadbac.html

Dodaj komentarz