You are currently viewing Dbanie o samochód latem – czy można myć auto na posesji?

Dbanie o samochód latem – czy można myć auto na posesji?

Każdy kierowca doskonale powinien zdawać sobie sprawę z tego, że dbanie o zachowanie czystości pojazdu ma bezpośredni wpływ nie tylko na jego aktualny wygląd, lecz zapewnia mu dobrą kondycję również w dłuższej perspektywie czasowej. Właściwie dobrane środki czystości do samochodu zapewniają świeżość zarówno lakieru, jak i komponentów wewnętrznych. O ile jednak stosowanie środków do pielęgnacji tapicerki czy deski rozdzielczej nie powinno budzić naszych wątpliwości, można je bowiem z powodzeniem stosować nawet wewnątrz garażu, o tyle rozmaite szampony czy inne płyny przeznaczone do mycia karoserii, a jednocześnie wymagające płukania wodą, rodzą pewne pytania. Otóż wielu kierowców, chcąc zaoszczędzić pieniądze, stosuje je na terenie własnej posesji lub w obrębie własnego osiedla. Czy jednak tego typu zachowanie na pewno jest legalne i czy faktycznie opłaca się ryzykować otrzymaniem mandatu za mycie samochodu w nieodpowiednim miejscu?

Co mówią przepisy na temat mycia pojazdów?

Większość kierowców, myjąc samochód na własnym podwórku, kieruje się chęcią zaoszczędzenia pieniędzy, jakie musieliby wydać, korzystając z profesjonalnej myjni. Takie zachowanie może jednak przynieść odwrotny do zamierzonego efekt, stanowiąc podstawę do wystawienia przez policjantów lub strażników miejskich mandatu w wysokości nawet kilkuset złotych. Dlaczego tak się dzieje i na co w takim razie zwrócić uwagę podczas samodzielnego mycia auta? Otóż nawet najlepsze kosmetyki samochodowe składają się przede wszystkim ze środków chemicznych mogących mieć negatywny wpływ na środowisko naturalne. O ile więc naszemu pojazdowi będą służyć znakomicie, o tyle już na ogólny ekosystem mogą mieć bardzo negatywny wpływ. To właśnie ze względu na ochronę środowiska przepisy surowo zabraniają mycia samochodów w nieprzystosowanych do tego miejscach. Gdzie zatem można samodzielnie umyć samochód, nie obawiając się jednocześnie wystawienia mandatu?

Gdzie można stosować środki czyszczące do samochodu?

Zanim zdecydujemy się na mycie samochodu na własnej posesji, powinniśmy zorientować się, czy dysponujemy odpowiednim odpływem do kanalizacji sanitarnej. Bardzo często jest on mylony ze zwykłą studzienką deszczowo-burzową – ta jednak nie zabezpiecza ani nas przed mandatem, ani środowiska naturalnego przed przedostawaniem się szkodliwych substancji. Jeśli więc stosujemy środki czyszczące do samochodu, które wymagać będą spłukania z karoserii, możemy robić to wyłącznie w przystosowanych do tego miejscach. Jeśli sami nie mamy odpowiedniego odpływu, warto podpytać sąsiadów, znajomych lub rodzinę – być może ktoś udostępni nam swoje podwórko. W przeciwnym razie będziemy musieli udać się na myjnię, gdzie w profesjonalnych warunkach można nie tylko umyć samochód, ale również nałożyć na niego warstwę wosku, która zabezpieczy karoserię przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych takich jak silny wiatr, obfite opady deszczu, siarczysty mróz czy lejący się z nieba skwar.

Dodaj komentarz